This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
Всеки чака с нетърпение лятото и почивните дни изпълнени със слънце, море, планина и приятен загар на кожата. Това автоматично отправя повече от хората към най-близката аптека или дрогерия за слънцезащитен продукт. Възникват много въпроси затова дали въобще да използваме такъв продукт и ако да – какъв да бъде, как да го нанасяме и кога.

Д-Р ДИМИТРИНА ГУЛЕВА,
дерматолог
Слънцето има както своите позитивни, така и негативни въздействия. Повишава нивата на серотонина „хормонът на щастието“; участва в синтеза на витамин D, който от своя страна повишава усвояването на калция в организма; стимулира кръвообращението. Но, забравяме, че то може да предизвика изгаряне и/или състаряване на кожата и трябва да знаем как да я предпазваме.

ЗАЩО Е ВАЖНО ДА СЕ ПРЕДПАЗВАМЕ НЕ САМО
НИЕ, НО И НАШИТЕ ДЕЦА!?
Детската кожа не е толкова съвършена система в сравнение с възрастния организъм. По тази причина децата са склонни по-лесно към изгаряния, което увеличава риска от рак на кожата в бъдеще.
Повърхностният слой на кожата, наречен рогов слой, както и меланоцитите (клетките произвеждащи пигмента меланин), имат протективна функция от вредните ултравиолетови лъчи (UV). Хората със светла кожа, коси и очи, са склонни към изгаряне и почти непотъмняват. При тях меланоцитите са по-малко на брой и протективната им функция е ограничена. Това е причина и индикация за употребата на слънцезащитни продукти с висок фактор, например SPF50, дрехи, шапки. Тези с по-тъмна кожа, коса и очи имат по-голям брой и по-големи по размер меланоцити, които предпазват ядрата на клетките в кожата от промяна в ДНК и не пропускат вредните лъчи. Те могат да използват продукти с по-нисък слънцезащитен фактор – SPF15, 20 или 30. Това са едни от малките особености, които правят нашия организъм, респективно нашата кожа, уникална структура.
Планетата ни също е създадена като една единна система, което се доказва и от разпределението на хората в различните географски ширини – с по-тъмна кожа около екватора, където слънчевите лъчи са по-силни, и в посока към Севера – кожата става по-светла.
Много пациенти влизат в кабинета с въпроси относно слънцезащитата – трябва ли да използвам такъв продукт и какъв да бъде. Под действието на физиологични процеси и фактори от околната среда, кожата ни губи определени функции – става по-суха, по-дълго време заздравява, появяват се пигментации, отпуска се и се
формират бръчици.
Доста противоречиви са и данните относно влиянието на слънцезащитните продукти върху синтеза на витамин D в кожата. Целта им е да филтрират UVB лъчите, които реално водят до изгаряне на кожата, но те са важни и за синтеза на витамин D. Установено е, че не съществува към момента продукт, който да
предпазва 100% от проникване на слънчеви лъчи в кожата. През лятото на 2019 г. е проведено изследване на остров Тенерифе, при което пациентите нанасяли всеки ден слънцезащитен продукт с UVA и UVB защита в продължение на седмица.
Статистиката показва при тях, че въпреки нанасянето на достатъчно количество продукт с SPF през 2-3 часа, липсват слънчеви изгаряния и няма промяна в синтеза на витамин D.
Слънцезащитните продукти се произвеждат с различни филтри – химични, физични, минерални. Химичните филтри абсорбират UVA лъчите при контакт с кожата и ги трансформират в топлина. Подходящи са за превенция на стареене на кожата и появата на пигментации, но не са подходящи за хора с чувствителна кожа.
Понякога те биват комбинирани с друг тип филтри за по-добра защита. Физичните филтри отблъскват UV лъчите. Минералните филтри отразяват слънчевите лъчи, но оставят бели следи по кожата. Те са изключително подходящи за чувствителни, нетолерантни кожи и деца. При хора с по-суха кожа, по-подходящи са хидратиращи и плътни текстури, докато хора с мазна и склонна към акне кожа – флуиди, дори с матиращ характер.
РАЗБИРА СЕ, ИМА НЯКОИ ГРЕШКИ, КОИТО СЕ ДОПУСКАТ ОТНОСНО ТЕЗИ ПРОДУКТИ
Нанасяме слънцезащитен продукт само когато сме на море, но забравяме, че в градски условия кожата ни е подложена на същите въздействия от слънцето.
• Не искаме да нанасяме фотозащита, за да не спрем синтеза на витамин D.
• Използваме фотопротектор с нисък SPF – препоръчва се при излагане на слънце да се нанася в началото продукт с по-висок SPF, а след като придобием лек загар –
такъв с по-нисък. Това се отнася особено за спортисти на открито, на море, на планина. Хора с по-тъмен цвят на кожата могат да използват продукт с по-нисък SPF, а такива със светла трябва да нанасят продукт с SPF50.
• Нанасяме само сутрин – SPF показва нивото на защита и блокиране на вредните лъчи, а не времето за защита. Голяма част от продуктите обикновено трябва да се нанасят на всеки 2-3 часа, за бъдат ефективни. Няма към момента продукт, който 100% да блокира достигането на UV лъчите до нашата кожа.
• Не слагаме достатъчно количество продукт и забравяме чувствителни зони като носа, ушите, челото в близост до косата, кожата над горната устна, деколтето и гърба на дланите, които са подложени на едни и същи слънчеви влияния.
• Използваме продукт с изтекъл срок на годност, който освен че няма да е адекватен в действието си, то би могъл да предизвика кожни раздразнения.
• Забравяме да нанесем слънцезащитен продукт докато сме в колата и в кафенето – съвременните автомобили се произвеждат с определен SPF на стъклата, но не е достатъчен при интензивно слънчево греене.
Често се случва да изгорим или да се появят пигментации от едната страна на лицето ни, а при хронична експозиция да се стигне и до фотостареене на кожата.
Въпреки иновативните разработки и лансирането на козметични и медицински изделия с висок слънцезащитен фактор, не забравяйте, че те не ни профилактират на 100% от рак на кожата, a кожата ни има способността да „помни“ изгарянията и може да ни създаде проблеми след години. Затова спазвайте правилата за „здравословен“ тен като не стоите на слънце между 11 и 17 ч., носите шапки с периферия, светли дрехи, не допускате да изгорите и се хидратирате добре. След къпане – хидратирайте добре кожата и на тялото, не само на лицето.
Наслаждавайте се на слънчевите почивни дни и се пазете!
За контакти: Дерматологичен център Magic Line
София, бул. Джеймс Баучер 83-85
тел.: 02 952 19 35, 0882 515 788, 0884 443 161